Tikriausiai jau visi esame susipažinę su aplinkosaugos reikalavimais ir kokią didelę įtaką aplinkai daro įrengti nuotekų valymo įrengimai. Juk nuotekos, kurios yra išleidžiamos iš namų ūkių, sodybų ar gyvenamųjų kvartalų patenka į požeminius sluoksnius ir toliau sąveikauja su gamta. Vanduo patenka į upelius, ežerus ir taip pradeda suktis visoje ekosistemoje. Taigi, švaraus vandens pradžia yra žmogaus sprendimai. Kuo atsakingiau elgsimės prieš gamtą, tuo švaresnį vandenį savo aplinkoje turėsime.
Nuotekų valymo įrengimai namų ūkyje
Paprastai visi nuotekų valymo įrengimai yra sukurti taip, kad gali valyti tik tam tikras chemines medžiagas. Kiekvienas nuotekų valymo įrengimas turi duomenų lapus, kuriuose nurodoma, jog yra tam tikros cheminių medžiagų grupės, kurių negali iki reikalingo išvalymo rodiklio išvalyti biologinis nuotekų valymo įrenginys. Taip pat yra svarbūs momentai kalbant apie medžiagas, kurios negali patekti į nuotakyną, nes gali užsikisti ir nebeveikti nuotekų valymo įrengimai. Viena iš dažniausiai pasitaikančių medžiagų yra gyvūnų plaukai. Jų sankaupos sukelia užsikimšimą ir taip sukelia įrenginio gedimą.
Vandens valymo įrenginiai ir jų gaminimo ypatybės
Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje yra skirtingi vandens valymo įrenginiai. Vieni populiariausių yra polietileniniai, kiti būtų stikloplasčio medžiagos vandens valymo įrenginiai. Kas kartą bandant palyginti šių dviejų skirtingų įrenginių specifikacijas, labai svarbu suprasti, jog tiek vienas, tiek kitas turi tam tikrų minusų, tam tikrų privalumų. Vieni yra pigesni, kiti yra daugiau ilgaamžiai. Vieno tipo įrenginys gali būti perdirbamas ir naudojamas pakartotinai, na o kitas yra gaminamas iš neperdirbamos medžiagos. Taigi dalis gyventojų teigia, kad polietileniniai yra ekologiškas ir ekonomiškas bei kokybiškas sprendimas nuotekoms valyti, na o kiti priešingai mano, jog stikloplasčio talpyklos yra geresnės ir labiau patikimas sprendimas.
Ar vandens valymo įrenginiai gali būti maži ir nebūtinai kasami po žeme?
Paprastai visi vandens valymo įrenginiai yra kasami po žeme, nes turi būti žemiau nuotakyno, kad gyvenamojo pastato nuotekos sklandžiai subėgtų į įrenginį. Juk jei talpykla bus aukščiau nuotakyno, tuomet nuotekos neturės kaip subėgti ir įrenginys negalės tinkamai funkcionuoti. Taigi jei jūsų namas turi rūsį ir ten yra vamzdynai su nuotekomis, tuomet vandens valymo įrenginiai yra kasami giliau ir atitinkamai pagal pastato struktūrą.
Kalbant apie nuotekų valymo įrenginio dydį, tai talpyklos yra tiek didesnės, tiek mažesnės. Priklausomai nuo gyventojų skaičiaus ir nuotekų kiekio. Jei yra vos vienas šeimos ūkis iki keturių asmenų, tuomet tikrai nėra poreikio statyti didelę talpyklą, nes mažos talpyklos pilnai užtektų. Na o jeigu turint omenyje jau visiškai mažą įrenginuką, tai gamintojai tikrai jo nerekomenduotų, nes jis reikalautų labai dažno aptarnavimo ir būtų labai greit užpildomas nuotekomis. Kas lemtų ne tik dažną priežiūrą, bet ir blogą nuotekų išvalymo kokybę.