Knygos pigiau

Protėvių šauksmas

Amerikiečių rašytojo Jacko Londono apysaka „Protėvių šauksmas“ pirmą kartą buvo publikuota 1903 metais. „Protėvių šauksmas“ priklauso ankstyvajam Jacko Londono kūrybos periodui (apysaka yra trečias stambesnės apimties kūrinys rašytojo bibliografijoje) ir ji dažniausiai klasifikuojama kaip literatūra vaikams, pirmiausia dėl to, kad pagrindinis knygos veikėjas yra šuo. Ir toks apysakos „Protėvių šauksmas“ pozicionavimas nėra visiškai tikslus, nes teksto branda ir idėjų gilumas kūrinį paverčia aktualiu ir suaugusiam skaitytojui. Apysakoje kalbama apie gyvenimą ir išgyvenimą tarp stipriausiųjų, civilizaciją ir gamtą, likimą, valios laisvę ir prievartą.
Veiksmas knygoje vyksta Kanadoje, Jukone, aukso karštligės 1890 metais metu. Tuomet tarp kasėjų buvo ypač stipri paklausa stipriems ir dideliems šunims. Apysakos herojus, škotų aviganio ir senbernaro mišrūnas Buckas, prievarta atvežtas iš komfortiškos rančos Kalifornijoje į žemyno šiaurę, savo kailiu pajunta rūsčią šuns kinkinyje gyvenimo kasdienybę. Jackas Londonas „Protėvių šauksme“ pasakoja apie sunkumus, kuriuos patiria Buckas, bandantis išgyventi bjaurių šeimininkų, žiaurių šunų ir negailestingos gamtos apsuptyje. Šuo taip pat gauna ir pozityvios patirties – savo paskutiniam šeimininkui Johnui Thorntonui jis buvo ištikimas iki galo.
Paties Jacko Londono biografija labai primena „Protėvių šauksmo“ siužetą. Rašytojas gimė Kaliforinijoje, ilgai valkatavo po JAV, vėliau, nusprendęs baigti mokyklą, kurią metė sulaukęs 14-os, grįžo į gimtinę. 1897-ais, aukso karštligės metu, per Aliaską pasiekė Klondaiką. Vėliau rašytojas žurnalistams sakė, kad „…Klondaike aš atradau save“. Aliaskoje jis matė ir pažino daugybę kinkinių šunų ir būtent ten surinką medžiagą būsimai apysakai. Bucko prototipu tapo Jacko Londono darugų šuo, senbernaro ir ilgaplaukio kolio mišrūnas. Apysaka tapo ypatingai populiaria tarp skaitytojų ir kritikų nuo pat jos pirmojo publikavimo.
„Protėvių šauksmas“ sulaukė ne vienos adaptacijos kinematografe. Pirmą kartą Jacko Londono istorija tapo nebyliu filmu 1923 metais, o 2020 metais numatyta įspūdingo, pusiau gyvai vaidinamo, pusiau – kompiuteriu animuoto nuotykių filmo premjera. „Protėvių šauksmą“ ekranizuos režisierius Chrisas Sandersas, pagrindinį žmogaus, Johno Thorntono vaidmenį atliks Harrisonas Fordas, o Bucką suvaidins, panaudojant judesių fiksavimą, aktorius Terry Notary.

ISBN: 9786098168822
Išleidimo metai: 2019
Puslapiai: 128
Siunčiama LPexpress ir Omniva
Kaina: 5.00 €
Daugiau apie knygą: www.naudotosknygos.lt