Vokiečių istoriko ir filosofo veikalas unikalus tuo, kad nuo pat pirmojo tomo pasirodymo 1918 metais nepraranda aktualumo ir vis dar kelia ne mažesnį susidomėjimą nei XX amžiaus pradžioje. Autorius knygoje nuodugniai tyrinėjo mūsų civilizacijos kilmę ir aprašė jos raidą, o jo įžvalgų įrodymu, deja, tapo nacių režimas. Nors O. Spengler požiūris ir anksčiau, ir dabar dažnai kritikuojamas, tačiau jo žinios ir iškalba išlaikė susidomėjimą iki šių dienų. Autoriaus teigimu, visų civilizacijų raida yra panaši ir vyksta pagal tam tikrus bendrus istorijos dėsnius. Jis išskyrė 8 civilizacijas arba „aukštąsias kultūras" ir remdamasis jomis analizavo, kas laukia Vakarų civilizacijos. O. Spengler nagrinėjo Babilono, Egipto, Kinijos, Indijos, Meksikos, Klasikinę, Arabų ir Vakarų arba Europos-Amerikos civilizacijas. teigė, jog civilizacijos gyvuoja cikliškai: jos gimsta, bręsta ir užgęsta. Kiekvienam gyvavimo etapui būdingi tam tikri dvasingumo, meno ir politikos bruožai. Autorius taip pat išskyrė kultūros ir civilizacijos sąvokas bei tokius civilizacijos raidos etapus:
• Pavasaris (Kultūra): būdinga intuicija, galinga kūrybinė energija, vieningumas.
• Vasara: bręstantis sąmoningumas. Ankstyvoji pilietinė miesto visuomenė ir kritinis mąstymas.
• Ruduo (Civilizacija): miestų augimas. Aukštas jėgos disciplinos ir organizacijos lygis.
• Žiema: ateina pasaulio – miesto civilizacijos sustingimas. Stiprėja ireligiškumas. Tiesa, to meto istorikų ir filosofų „Vakarų saulėlydis" iki galo neįtikino ir veikalas buvo vertinamas gana kontraversiškai, o autorius ne kartą vadintas diletantu. Tačiau kritika nesužlugdė nei autoriaus, nei jo darbo. Be to, O. Spengler įžvalgos padarė didžiulę įtaką žinomam civilizacijų teoretikui Arnoldui Toinbiui. Nepaisant to, kad O. Spengler šiandien vadinamas ekstremaliu pesimistu, išlieka knyga, kurią turi perskaityti kiekvienas bent kiek besidomintis civilizacijų istorija. „Dažnai keikiamas, tačiau vis dar cituojamas (vien pavadinimas gali garantuoti diskusiją visam vakarui). Tai vis dar provokuojanti ir itin ryški knyga… jaudinanti ekskursija per istoriją."
Time „Tai, ką parašė O. Spengler, yra epinė poema… Pamoka, kurią iš jo išmokome yra ta, kad ir rašytojai gali tapti seismografais. Spenglerio įžvalgų virpesiai numatė nacių sukeltą žemės drebėjimą."
New Statesman (1880–1936) – vokiečių istorikas ir filosofas. Labiausiai žinomas dėl savo klasikiniu tapusio darbo , kuriame jis detaliai išplėtojo ciklinės civilizacijų raidos teoriją. Taip pat numatė krikščioniškosios Vakarų civilizacijos nuosmukį.
ISBN: 9789986094913
Išleidimo metai: 2018
Puslapiai: 655
Siunčiama LPexpress ir Omniva
Kaina: 55.99 €
Daugiau apie knygą: www.naudotosknygos.lt