Jau dešimtą kartą skaitytojai kviečiami išrinkti Metų knygas keturiose kategorijose: suaugusiųjų, poezijos, paauglių ir vaikų. Ekspertų komisijos iš viso atrinko dvidešimt knygų, po penkias kiekvienoje kategorijoje. Akcijoje dalyvaujančios knygos yra parašytos šiuolaikinių lietuvių autorių ir išleistos nuo 2013 m. rugsėjo 1 dienos iki 2014 m. rugpjūčio 31 dienos. Knygų suaugusiems ir poezijos knygų penketukus šiemet atrinko komisija, kurią sudarė nuolat literatūros procesus analizuojantys literatai ir kritikai: rašytojas Andrius Jakučiūnas, poetai, vertėjai ir kritikai Marius Burokas, Laimantas Jonušys ir Aušra Kaziliūnaitė. Knygų suaugusiems penketukas Aškinytė, Rasa. „Žmogus, kuriam nieko nereikėjo“ („Vaga“). Autorė iš tikrųjų pasakoja apie žmogų, „kuriam nieko nereikėjo“. Tai yra tam tikra provokacija – skatinimas pažvelgti ne į tai,…
Švenčiame pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną
Balandžio 23 d. ypatinga visoms knygoms ir jų skaitytojams. Šią dieną minima pasaulinė knygos ir autorinių teisių diena, kuri švenčiama visame pasaulyje. Atsiradus televizijai ir internetui bei galimybėms kitokiais būdais rasti žinių šaltinių ir laisvalaikio praleidimo būdų, knygos tapo mažiau skaitomos. Todėl Jungtinių Tautų organizacija, siekdama atkreipti dėmesį į knygas ir autorius paskelbė pasaulinę knygos dieną. Ir neveltui, juk knygos yra žinių, idėjų šaltinis, skatinantis kūrybiškuma bei vaizduotę ir suteikiantis minčių apmastymams, dvasinio peno. Taip pat knygos suteikia galimybę pažinti kitus kraštus, kitus pasaulius bei kultūras. Save
Knygų mugės – intelektualus laisvalaikis, skirtas mažiems ir dideliems
Antroje vasario pusėje vyks kasmetinė Vilniaus knygų mugė. Tai yra pagrindinė rašytojų, leidėjų, ir skaitytojų susitikimų ir bendravimo vieta. Be to, tai yra vienas reikšmingiausių kultūros renginių Lietuvoje ir pati didžiausia tokio tipo mugė visose Baltijos šalyse. Šiaip metais vyksianti 15-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė bus skirta K. Donelaičio 300-ioms gimimo metinėms paminėti bei visai klasikinei literatūrai prisiminti. Ši mugė išsiskiria tuo, kad yra orientuota ne į leidėją, o į skaitytoją, todėl daugiausiai dėmesio sulaukia įvairūs kultūriniai renginiai: susitikimai, pažintys, diskusijos su autoriais, įvairūs konkursai ir viktorinos. Knygų mugės dalyviai – tai ne tik įvairios leidyklos, bet ir knygų prekybininkai, mokslo institutai ir aukštųjų mokyklų leidybos centrai, užsienio šalių kolektyviniai…
4 patarimai skaitant knygas su kontaktiniais lęšiais
Knygų skaitymas tai vienas iš gyvenimo malonumų, kuriuo tu gali mėgautis kiekvieną dieną. Jei tu įpusėjai novelę, žurnalą ar skaitai naujienas savo telefone – tau reikia užtikrinti, kad akys nevargtų ir po skaitymo jų neskaudėtų, ypač jei tu skaitai su kontaktiniais lęšiais. Todėl aš nusprendžiau pasidalinti keturiais patarimais, kaip padėti savo akims skaitant knygas. Nešiok kontaktinius lęšius arba akinius Galbūt skamba keistai, tačiau yra svarbu užtikrinti, jog skaitant knygą matytum gerai ir nevargintum savo akių. Taip pat kontaktiniai lęšiai turėtų būti parinkti tinkamo stiprumo, nes kitu atveju po ilgesnio skaitymo gali atsirasti skausmas galvoje ar vaizdas darytis šiek tiek išplaukęs. Kada paskutinį kartą tikrinaisi akis? Gydytojai rekomenduoja pasitikrinti kiekvienais metais,…
G. Subačius: analogų pasaulyje neturi vienintelė lietuviška raidė
Lietuviška abėcėlė, kurios skirtumai nuo kitų pasaulio kalbų raidynų daugeliui krenta į akis, šiemet atsidūrė ir Vilniaus knygų mugės organizatorių akiratyje. Raidyno nosinės, varnelės ir taškeliai papuošė šių metų mugės plakatus bei lankstinukus. Kalbotyros profesorius Giedrius Subačius teigia, kad didžioji dalis diakritinių lietuviškos abėcėlės raidžių yra pasiskolintos iš kitų tautų ir tik viena raidė yra išskirtinai mūsų bei neturi analogų pasaulyje. Analogų pasaulyje neturi vienintelė lietuviška raidė Trisdešimt dvi lietuviškos abėcėlės raidės puikiai atskleidžia šalies istoriją ir tik viena iš jų neturi analogų pasaulyje, teigia habilituotas mokslų daktaras, Ilinojaus universiteto profesorius Giedrius Subačius. „Tautinių, lietuviškų raidžių, plačiausia prasme žiūrint, iš tikrųjų nėra. Išskirtinės raidės, kurias norėtume vadinti savomis –…
Vilniečiai vis dažniau nuomojasi knygas
Negalite ramiai praeiti pro knygų lentyną parduotuvėje? Vis užsukate į knygyną apsidairyti, bet nieko neperkate? Esate tikras knygų mylėtojas, tačiau knygų kainos per didelės? Būtent tokiems žmonėms šiandien knygynuose yra siūloma knygų nuomos paslauga, kuria jau naudojasi daugelis vilniečių. Nenuostabu, kad knygoms vis brangstant skaitytojai ieško naujų būdų gauti jas pigiau: lankosi skaitytų knygų knygynuose, perka elektronines knygas, skolinasi iš bibliotekų arba … piratauja. Knygų nuoma – tai nauja alternatyva, kitaip tariant – tai paprastas ir pigus būdas greitai gauti norimą knygą. Kuom šis skaitymo metodas yra pranašesnis už kitus? „Dažnai Lietuvos bibliotekose tiesiog trūksta naujausių leidinių, o prie populiaresniųjų nusidriekia ilgos laukiančių skaitytojų eilės. Kalbant apie knygynus, ne retas…
10 pasakų skaitymo privalumų
Pasakos lavina kalbą, skatina fantazuoti, padeda pažinti gyvenimą ir save. Jos džiugina ir, jei reikia, nuramina. Be to, pasakos gali tapti puikia tėvų ir vaikų bendravimo priemone – tiltu iš širdies į širdį. pasakas. Vaikystėje ji labai mėgo skaityti knygas ir skaito jas iki šiol. Dvi mėgstamiausios aktorės vaikystės knygos – „Ronja, plėšiko duktė“ ir „Broliai Liūtaširdžiai“. Šias knygas ji skaitė daugybę kartų. Pasakos jai patiko iki vėlyvos paauglystės. Savo dukterims nuo mažų dienų jiedu skaitydavo pasakas pakaitomis su sutuoktiniu.K. Jurevičiūtės nuomone, mažiausiems tinka knygelės su garsais, taip pat storesnės knygelės pagal temas – apie gyvūnus, transportą, „Mažosios pėdutės“ serijos leidiniai bei knyga „Mano diena“. Kiek vyresniems vaikams logopedė rekomenduoja…